Od kamena do e-knjige
Autor: drazen ruzic1, 27. 2. 2017.

Tema: Od kamena do e-knjige

Predavač: Zora Hajdarović, OŠ Nedelišće

Od kamena do e-knjige

Od kamena do e- knjige ili kindlea naziv je realiziranog u OŠ Nedelišće tijekom prošle školske godine( 2015./2016.), u sklopu velikog školskog projekta Tehnologija. U rad na realizaciji projekta mogli su se uključiti svi zainteresirani učenici od 1. do 8. razreda. Za realizaciju je planirano 20 sati rada s naprednim učenicima. U rad se uključilo 17 učenima od 4. Do 8. Razreda. Ovisno o sadržaju i interesu učenika , planirano je da sadržaj programa obuhvati nekoliko tematskih cjelina koje se realiziraju kroz istraživački nastavu kojom će učenici izučiti kulturnu povijest Staroga i Srednjega vijeka, vezano uz razvoj knjige i pisma.

Cijela aktivnost odvijala se u nekoliko cjelina: istraživanje, kreativne radionice, prikupljanje starih knjiga za izložbu ( knjige starije od 200 godina)., pojava prvog tiskarskog stroja i razvoj tiskarstva u Hrvatskoj ( s naglaskom na tiskaru u Nedelišću), primjeri e-knjiga te postavljanje izložbe. U hodniku škole postavljena je izložba učeničkih radova, starih knjiga, pribora i strojeva za pisanje ( mehaničkih i elektroničkih), uz repliku tiskarskog stroja iz 16. stoljeća koji je tu  stalna postava.

Radionice Od kamena do e- knjige imale su svrhu pokazati ciljanoj skupini učenika kako se jedan dio nastave Povijesti i Hrvatskog jezika može raditi na drugačiji način, učiniti sadržaj razumljivijim i pristupačnijim, lako predočivim i životnim. Rezultat radionica svojevrsna je „ knjižnica rijetkih knjiga“, zapravo didaktički materijal do kojeg će učenici doći uporabom raznih izvora znanja kojima raspolaže knjižnica / enciklopedije, leksikoni, rječnici, časopisi, Internet/.