« Ožujak 2024 »

Natjecanje u znanju i kreativnosti "Čitanjem do zvijezda"
Autor: drazen ruzic1, 5. 3. 2014.

Natjecanje u znanju i krativnosti "Čitanjem do zvijezda" 2013./2014.

Knjižnica i čitaonica Prelog: Suradnjom do zvijezda

U petak 28. veljače OŠ Prelog bila je domaćin županijskom natjecanju u znanju i kreativnosti "Čitanjem do zvijezda". Natjecanje se u organizaciji Hrvatske mreže školskih knjižničara provodi već petu godinu za redom.

U Prelog je pristiglo 69 natjecatelja, 20 mentora i 10 članova komisije iz svih škola u županiji. Nakon pisanog dijela natjecanja, natjecateljima i njihovim mentorima je organiziran posjet Knjižnici i čitaonici Grada Preloga i muzeju Croata Insulanus. Posjetitelji su razgledali stalni postav iz zbirke Croata Insulanus, te izložbu najstarijih karata i razglednica Preloga.

Mladi natjecatelji podijelili su se u skupine i na organiziranim radionicama u muzeju sami pokušali kreirati svoj galerijski prostor ispunivši ga poznatim remek djelima. Nakon toga, u prostorima knjižnice tražili su zadane informacije o odabranim slikama i njihovim autorima. Dojmovi posjetitelja bili su izuzetno pozitivni, te se još jednom plodonosnom pokazala međusobna suradnja između osnovne škole, gradske knjižnice i muzeja. (http://www.emedjimurje.hr/skolski-kutak/knjiznica-i-citaonica-prelog-suradnjom-do-zvijezda)

Županijska razina natjecanja Čitanjem do zvijezda u OŠ Prelog

U OŠ Prelog u petak 28. veljače 2014. je održano županijsko natjecanje u znanju i kreativnosti "Čitanjem do zvijezda" za učenike osnovnih škola u kojem su svoje snage u kvizu znanja i izradi plakata odmjerila 69 učenika.

Županijsku razinu natjecanja svečano je otvorila dožupanica Međimurske županije Sandra Herman. Osim obraćanja ravnateljice škole Nine Lesinger, voditeljice projekta za Međimursku županiju Ivane Čurile, gostima su čitale i učenice sudionice projekta za poticanje čitanja iz užitka Tulum s(l)ova.

U kvizu znanja ekipnu je pobjedu ostvarila OŠ Belica, mentorice Bojane Grgić. Drugo mjesto zauzela je ekipa OŠ Nedelišće, mentorice Zore Hajdarović, a treća je bila OŠ I.G. Kovačića iz Svetog Jurja na Bregu, njihov mentor je Ivan Bistrović. Na višu razinu natjecanja plasirale su se prve dvije ekipe.

U kategoriji izrade i prezentacije plakata prvo mjesto je osvojila učenicaAnamarija Špicar, OŠ Nedelišće - mentor Zora Hajdarovića, druga je bila Emili Novak, OŠ Ivanovec - mentor Tanja Radiković, a treće mjesto zauzela je Nina Braniša, OŠ Belica - mentor Bojana Grgić. Na višu razinu natjecanja plasirale su se prve dvije natjecateljice.

Ovo natjecanje već se petu godinu zaredom održava za učenike viših razreda osnovnih škola u Međimurskoj županiji. Svake se godine broj škola sudionica povećavao pa je ove godine dostignuta brojka od dvadeset škola. OŠ Prelog je već nekoliko puta bila domaćin natjecanja. Ove godine je ekipa OŠ Prelog (Patrik Petković, Iva Marciuš i Ivona Marciuš) osvojila odlično četvrto mjesto a plakat na temu slavenske mitologije u djelima I.B. Mažuranić prezentirala jeViktorija Oto.

Natjecanje je jedan od projekata Hrvatske mreže školskih knjižničara sa sjedištem u Varaždinu kojoj je osnovni cilj podrška školskim knjižničarima u radu na promociji čitanja i informacijske pismenosti kod djece i mladih. (http://www.emedjimurje.hr/skolski-kutak/zupanijska-razina-natjecanja-citanjem-do-zvijezda-u-os-prelog)

Održana županijska natjecanja iz čitanja te likovnih umjetnosti

U petak su u Prelogu i Čakovcu održana županijska natjecanja "Čitanjem do zvijezda" i "LIK 2014". Prvo natjecanje u znanju i kreativnosti, održano u prostorima Osnovne škole Prelog, okupilo je učenike međimurskih srednjih škola s ciljem poticanja na čitanje s razumijevanjem, istraživanje, otkrivanje i kreativno stvaranje. Drugo, održano u zgradi "Scheier" u Čakovcu bilo je izložba učenika osnovnih i srednjih škola iz podučja vizualnih umjetnosti i dizajna.

Riječ je o natjecanjima s kojih će najbolji ići na višu regionalnu, odnosno državnu razinu. Obje smotre otvorila je zamjenica župana Međimurske županije Sandra Herman, koja je naglasila da se su ona prilika da se učenici iskažu u znanju, inovativnosti i kreativnosti, ali i da se rad u međimurskim školama usporedi sa školama u ostatku zemlje. Sudeći po prikazanom, ali i rezultatima koje naši učenici postižu na državnim natjecanjima iz svih područja, vidljivo je da se u međimurskim osnovnim i srednjim školama kvalitetno radi, rekla je zamjenica Herman, te dodala da je sigurna da će osvojena prva mjesta na državnim natjecanjima to potvrditi i ove školske godine.

"Čitanem do zvijezda" sastojalo se od dva dijela – kviza znanja i prezentacije plakata. Učenici su odgovarali na pitanja iz Priča iz davnine Ivane Brlić – Mažuranić, Dolores i šumske sjene Irene Begić te Staklenog dvorca, autorice Maje Brajko – Livaković. Tema ovogodišnjih plakata bili si "Likovi slavenske mitologije u djelima Ivane Brlić-Mažuranić".

(http://www.medjimurska-zupanija.hr/najnovije/odrzana-zupanijska-natjecanja-iz-citanja-te-likovnih-umjetnosti)